Megvan a 2020-as minimálbér
December 30-án nyilvánosságra hozták, hogy a már korábban megszavazott 8%-os mértékben változik a 2020-as minimálbér és garantált bérminimum.
Minimálbér
161.000 forint/hó, 926 forint/óra.
Alkalmi munkavállalóknál 6.299 forint/nap, 788 forint/óra (minimálbér 85 %-a).
Garantált bérminimum
210.600 forint/hó, 1.211 forint/óra.
Alkalmi munkavállalóknál 8.431 forint/nap, 1.054 forint/óra (garantált bérminimum 87 %-a).
Mentesített keretösszeg
A minimálbéres alkalmi munkavállalók mentesített keretösszege (az a napi jövedelem, ameddig nem kell szja-t fizetniük) a napi minimálbér 130 %-a, 9.633 forint/nap.
A számukra kifizetett bér 14.820 forint/nap összegig számolható el költségként (napi minimálbér kétszerese).
Garantált bérminimumos alkalmi munkavállalók mentesített keretösszege 12.597 forint/nap (napi garantált bérminimum 130 %-a).
A költségként elismert összeg 14.820 forint/nap.
SZÁMLA KIÁLLÍTÁSI HATÁRIDEJE
Eddig a számla teljesítésétől számított 15 napon belül kellett kiállítani a számlát, ez most 8 napra változik.
Ez biztosan problémát fog jelenteni azoknak, akik például teljesítés igazolás mellett állítanak ki számlát pl. nagy vállalatok felé, és nem jön meg időben az aláírt teljesítési igazolás.
SZÁMLA ONLINE ADATSZOLGÁLTATÁS
2020. július 1-től a belföldi áfaalanyok részére kiállított számlákat kell jelenteni, értékhatár nélkül. Azaz minden olyan számlát, ami nem magánszemély részére került kiállításra és belföldi a vevő. Ezért minden számlán szerepelni kell a vevő adószámának.
Majdnem minden számláról online adatot kell szolgáltatni.
2021. január 1-től a magánszemélyek részére kiállított számlákat is jelenteni kell.
Számlát vagy nyugtát kell kiállítani az áfa-mentes ügyletekről is.
ÁFA bevallási tervezet
2021-től a Nav áfa bevallási tervezetet készítene az online jelentett számlák alapján.
Járulékok
Egy járulék lesz, a Társadalombiztosítási járulék. Mértéke: 18,5%.
Összevonják a Nyugdíjjárulékot (10%) és az Egészébiztosítási és munkaerőpiaci járulékot( 4% + 3% + 1,5%).
Itt csökkenés nem lesz, csak a „két” járulékot összevonják egybe.
Az egészre igénybe lehet venni a gyermekek után járó családi kedvezményt. 2020. július 1-től.
Emelt járulékalap eltörlése – részben
Eddig egyéni vállalkozóként vagy társas vállalkozói jogviszonyban emelt alap után kellett fizetni az egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járuékot, azaz a minimálbér vagy garantált bérminimum 150%-a után kellett megfizetni a 8,5%-ot, ezt eltörlik, nem kell felemelni az alapot.
Az említett jogviszonyokban megmarad az emelt alap (112,5%) a szociális hozzájárulási adónál.
Minimumjárulék
Munkaviszonyban álló, biztosítottnak minősülők esetében a járulékot legalább a minimálbér 30 százaléka után meg kell fizetni.
2020. július 1-től a következő szabály lép életbe.
TB tb. 27. § Járulékalapot képező jövedelem (2) A 6. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben a járulékalap havonta legalább a minimálbér 30 százaléka (a továbbiakban: járulékfizetési alsó határ), azzal, hogy ha a) a biztosítási kötelezettséget eredményező jogviszony hónap közben keletkezik vagy szűnik meg, b) a biztosítási jogviszony a 16. § alapján a hónap egészében nem áll fenn, vagy c) az adott hónapban a biztosított táppénzben, baleseti táppénzben részesül, vagy tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása címén fizetési nélküli szabadságot vesz igénybe, a járulékfizetési alsó határ meghatározása során az a)-c) pontok szerinti naptári napokat figyelmen kívül kell hagyni. Amennyiben az a)-c) pontokban meghatározott körülmények a naptári hónap csak egy részében állnak fenn, a járulékfizetési alsó határ kiszámításánál egy-egy naptári napra a járulékalap harmincad részét kell alapul venni.
Eddig lehetséges volt akár havi 1 óra munkaviszonyban dolgozni és csak a havi 1 óra minimálbér vagy garantált bérminimum után megfizetni az előírt adókat és járulékokat.
Ez most is lehetséges, csak már egy kicsit többe fog kerülni.
Azaz bevezetik a minimum járulékot, aminek az alapja a minimálbér 30%-a.
Nézzük egy példán.
Valaki egy hónapban 5 órát dolgozik munkaviszonyban, és ezért kap 10.000 forintot.
Ebből levonják a 15% szja-t, ami 1.500 ft.
Viszont nem a 10.000 forint után kell megfizetni a 18,5%-os tb járulékot, hanem a minimálbér 30%-a után,
ami 161.000 * 30% = 48.300 forint, ezután kell a 18,5%-ot megfizetni, ami 8.936 forint,
De a munkavállaló 10.000 ft-ot keres, ebből kellene levonni az 1.500 forint szja-t és a 8.936 forint tb járulékot!
Akkor hogy is van ez? Ingyen dolgozott, és még fizessen is be plusz járulékot? Ezt még nem tudjuk, hogyan is fog működni.
És még a szociális hozzájárulási adónál is figyelembe kell venni ezt az alapot.
Nyugdíjasok járulékmentessége
Eddig csak a munkaviszonyban dolgozó nyugdíjas után lehetett igénybe venni a járulékmentességet (szja 15%-ot továbbra is kell fizetni), most ez minden dolgozó nyugdíjasra is vonatkozna pl. tagi jogviszony.
Négygyermekes édesanyák szja-mentessége
2020. január 1-től nem kell szja-t fizetni a négygyermekes édesanyáknak.
2020.01.01-től a négy vagy több gyermeket nevelő anyukák szja mentességet kapnak, azaz azoknak a nőknek nem kell szja-t fizetni, akik minimum 4 gyerek után családi pótlékra voltak jogosultak (legalább 12 éven keresztül), függetlenül attól, hogy a gyerekek hány évesek. Apuka nem veheti igénybe ezt a kedvezményt.
Megmarad a családi kedvezmény is, amit a járulékokra is igénybe lehet venni, úgyhogy mindenféleképpen érdemes számolni.
A kedvezmény nyilatkozat alapján érvényesíthető, erre van új elektronikus nyomtatvány is.
Ez a kedvezmény nem vonatkozik a bérbeadásból, osztalékból, ingatlanértékesítésből származó jövedelmekre.
A családi kedvezmény mértéke változatlan maradt: 1 eltartott esetében 10.000 forint, 2 eltartott esetében eltartottanként 20.000 forint, 3 és több eltartott esetében gyerekenként 33.000 forint a kedvezmény.
NULLA forint adó és járulék a 4 gyerekes nagyi után
Ha a nagyi nyugdíjas és van 4 olyan gyereke, aki után családi pótlékra volt jogosult, akkor ő utána NULLA forint a fizetendő adó és járulék!
Egészségügyi szolgáltatási járulék
7.710 forint/hó, 257 forint/nap.
EVA
2020. január 1-től megszűnik az EVA. 2020. január 15-ig nyilatkozni kell, hogy milyen adózás szerint fog adózni. Ha nem nyilatkozik, besorolják a rá irányadó szabály szerint.
KIVA
2020. január 1-től 13%-ról 12%-ra csökken a kiva. A kiva annak jó, akinek sok alkalmazottja van, sok beruházása és nem akar osztalékot kivenni.
SZOCIÁLIS HOZZÁJÁRULÁSI ADÓ
Maradt a 17,5%, de ez tovább csökkenhet 15,5 %-ra, várhatóan 2020. őszétől.
A minimálbér emelkedésével változott a mentesített szochó keret.
24 * 161.000 = 3.864.000
ennek a 17,5%-a 676.200 forint, ez a maximum szocho, amit fizetni kell, és ennek az alapját még csökkenti az éves bruttó munkabér, vállalkozói kivét, ingatlanbérbeadás jövedelme.
ÁFA
Behajthatatlan követelések áfáját vissza lehet kérni.
Vissza lehet kérni az áfáját annak a számlának, amit nem fizettek ki (önellenőrzés keretében behajthatatlan követelés jogcímén).
Új lakóingatlan áfája 27%.
A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfája 18%-ról 5%-ra csökken, de 4%-os turizmusfejlesztési hozzájárulást kell fizetni.
Kisértékű tárgyi eszközök értékcsökkenése
100.000 forintról 200.000 forintra nő a kisértékű tárgyi eszközök egyösszegben elszámolható értéke, azaz már nem csak az egyéni vállalkozók alkalmazhatják ezt a szabályt, hanem a cégek is.
Az iparűzési adóbevallás NAV általi továbbítása A 2020. január 1-jétől a helyi iparűzési adóról szóló bevallás NAV-on keresztül történő benyújtására csak akkor lesz mód, ha az adózó által beküldött bevallás helyes. Amennyiben a bevalláskitöltő rendszer által automatikusan jelzett hibákat az adózó nem javítja ki, úgy az állami adóhatóság nem továbbítja a bevallást, és azt az adózó kizárólag az önkormányzati adóhatóságnál nyújthatja be.